BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Pasaulis pagal Hausą

Wendell Wittler, 2005m. balandžio 18d.

FOX medicininė drama yra anti-Ligoninės Priimamasis (”E.R.”)
Padarykite vietos: atėjo naujas gydytojas. Nors jis ir nevyksta pagal iškvietimus į namus, jo gyvenimą kiekvieną savaitę seka milijonai.
Oficialiai daktaro Gregorio Hauso vardas yra netiesioginė duoklė detektyvui-diagnostikui Šerlokui Holmsui, o ir “gerojo gydytojo” asmenybė ne ką mažiau spalvinga nei išgalvotojo seklio.
Televizija turi gan ilgas medicininių šou su daktaru-žvaigžde priešakyje tradicijas: Ben Casey ir Dr. Kildare, Marcus Welby ir tas neteisėtas “M.A.S.H.” kūdikis “John Trapper, M.D.”. Visi šie gydytojai arba turėjo vyresnį mokytoją, arba mokydavo jaunesnį gydytoją, kurie galų gale pavogdavo visą šou iš pirminės žvaigždės. Tačiau būtent “M.A.S.H.” ir jų gydytojų kolektyvas padėjo pamatus dabartiniams medicininiams serialams, pradedant nuo “St. Elsewhere”, “Čikagos Vilties”, “Ligoninės priimamojo” bei būrelio tų naujausių internų iš “Grey anatomijos”. Kažkaip panašu, kad medicininių serialų sėkmė tikrai priklauso nuo skaičių.
Pasaulis pagal Hausą
Kai žiūri tokį serialą kaip “Ligoninės priimamasis”, neinvestuoji per daug dėmesio ir emocijų į kurį nors vieną atskirą gydytoją. Tavo mėgstamiausiasis gali tiesiog pasitraukti (kaip gydytojas Rossas), numirti (kaip gyd. Greenas) ar išeiti ir vėl sugrįžti, kai visi jau bus ją pamiršę (gyd. Lewis). Kita vertus, ypač nemėgiamas gydytojas gali būti arba sukapotas į gabalėlius malūnsparnio propelerio ašmenų (kaip gyd. Romano) arba kūrėjai suras būdą, kaip tą personažą padaryti simpatiškesnį - gyd. Kerry Weaver buvo pirma televizinio serialo veikėja, kuri buvo “sušvelninta” ją padarius lesbiete. Mažų mažiausiai taip atsilieptų apie tokį serialą daktaras Hausas, jei jis žiūrėtų “Ligoninės priimamąjį” vietoje savo mėgstamų muilo operų.

Prieš pat pasirodant “Daktarui Hausui”, NBC televizija išleido “Medicininius tyrimus” - serialą apie medicinos tyrėjų komandą (koks siurprizas), kuri dalintųsi laiku su “Trečiąja pamaina” - panašia kolektyvine drama apie ugniagesius, policininkus ir dar kelių kitų profesijų atstovus, kurie visi tarpusavyje susimaišė ir abu serialai vėliau buvo nutraukti.

Priešingai nei šie, “Daktaras Hausas” yra sukoncentruotas tik apie vieną vyruką, vardu Dr. Hausas, V.I.P. (Labai Svarbus Asmuo) ir S.O.B. (kalės vaikas, “Son Of a Bitch”). Seriale yra ir kitų veikėjų, įskaitant ir jaunų gydytojų trio Hauso komandoje, tačiau nesitikėkite nei iš vieno jų, kad kuris nors taps viršesnis už jį ir perims visą šou. Jie, kaip ir visi, supantys Hausą, daugiausia savo laiko praleidžia reaguodami į jį, o likusį laiką - į Šios Savaitės Neįmanomai Sunkų Diagnozuoti Ligonį, kuris paprastai per daug serga, kad galėtų dar ir vaidinti. Serialas sukuria puikią, gana dramatišką iliuziją, kad atrodo, jog daktaras Hausas yra kiekvienoje scenoje, nors tiesioginio jo buvimo ekrane laikas yra trumpesnis nei kitų veikėjų, sudėtų kartu.

Tačiau akivaizdu, kad nedidelio daktaro Hauso kiekio užtenka ilgam. Antisocialus, mizantropiškas, ciniškas, dygus, įžeidinėjantis, savimi pernelyg patenkintas - turbūt nėra daug neigiamų būdvardžių, kuriais nebūtų galima jo apibūdinti. Bent jau jo panieka žmonėms, kurie slepiasi už tų įdomių ligų, laiko jį nuo jų saugiu atstumu didžiąją laiko dalį (viena iš jau kliše tampančių serialo scenų dažniausiai yra paskutiniame serijos pusvalandyje, kuomet pacientas ar jo artimasis paklausia: “O kas jūs esate?”). Tuo pačiu besitęsianti siužetinė linija, kuri reikalauja iš daktaro Hauso budėti klinikoje, parodo užtektinai jo blogų manierų ir juodosios komedijos vertų gabalėlių, kad tampa aišku, jog jei jam būtų suteikta daugiau laiko ekrane, jis galėtų nesunkiai pavirsti Tedo Dansono situacijų komedijos gydytoju “Beckeriu”.

Bet nuo šio nemalonumo mus apsaugo talentingasis aktorius Hugh Laurie, kuris vaidina daktarą Hausą. Jis geriausiai žinomas Amerikoje (jei išvis žinomas) iš savo vaidmenų britiškuose komediniuose serialuose “Blackadder” bei “Jeeves and Wooster”. Hugh Laurie jau daugiau nei dešimtmetį sunkiai dirba abiejose Atlanto pusėse. Į “Hausą” jis atėjo tiesiai iš “Flight of the Phoenix” aštuntuko, o daugelis iš skaitančių šį straipsnį bus gerokai nustebinti fakto, kad tai jis buvo įsivaikinęs mažą kalbantį peliuką Stiuartą Litlį dviejuose filmuose tuo pačiu pavadinimu (tačiau šiose juostose jo žmona buvo Geena Davis, tai ne viskas ten buvo taip blogai).

Po tiek vaidmenų, kurie buvo arba visiškai kvaili, arba visiškai neįsimenantys, Laurie neria į daktaro Hauso personažą su visa nutrūktgalviška Šekspyro laikų aktoriaus drąsa. Jo įspūdinga išvaizda - suglamžytas, nesiskutęs (”įspūdinga” ne pagal Dono Johnsono apšepusį seksualumą), viena kūno pusė paremiama lazda, jo nuolatinis skausmas, nereguliariai malšinamas mažomis baltomis piliulėmis (įdomu, ar Vikodinas užmokėjo už savo produkto panaudojimą?) pasėja taip reikalingą užuojautos sėklą personažui, kuris kitu atveju turėtų prašytis tinkamai nutaikytų malūnsparnio propelerio ašmenų.

Pažvelgus iš arčiau, “Daktaras Hausas” yra gerai sukomponuotas paketas iš tarpusavyje tarsi nesusijusių draminių priemonių. Epizodai “O kas jūs esate?” bei komiškosios scenos klinikoje. Neišvengiamos ankstyvos klaidos diagnozuojant, kurių priežastis dažniausiai yra tai, jog pacientai nuolat ką nors slepia, tuo įtvirtindami Hauso cinizmą. Du ar trys šokiruojantys momentai, kai kamera neria į paciento vidų, kurie greičiausiai prives (arba ne) prie medicininės mįslės rakto. Hauso kišimasis į visų aplinkinių gyvenimus, taip bandant visus išlaikyti saugiu atstumu nuo savęs; kiekvienoje serijoje yra kažkas naujo atskleidžiama apie visus veikėjus, bet paprastai tai nėra Gregoris Hausas.

Mažiau gabiose rankose (tiek prieš kameras, tiek už jų) “Daktaras Hausas” galėtų virsti visišku chaosu. Tačiau buvo išvengta masinio kanalų perjungimo po paskutinės aukštos-penkias-sekundes-per-ilgai-temptos “American Idol” natos bei pritraukta kita auditorija, kuriai yra giliai nusispjauti ant Simono ir Paulos nuomonių (Simon Cowell ir Paula Abdul buvo “American Idol” teisėjai - vert.past.) - o tai jau yra vienas didžiausių televizijos sezono pasiekimų.

Kai kurie žiūrovai galbūt nusivils, kad gydytojai Formanas ir Kameron taip ir netaps pagrindiniais šio serialo herojais, tačiau Omar Epps ir Jennifer Morrison nusipelno Emmy už antraplanius vaidmenis vien dėl savo reakcijų. O Hugh Laurie bus sunku šiemet aplenkti Emmy dalybose - ir taip yra kiekvieną kartą. Dėl to “Daktaro Hauso” niekas nepalaikys “kolektyvine medicinine drama”. Nes antraip tai būtų lyg ir panašu į… “Full House” (”Pilną trobą”).

——————————————————————————————————————-

Šaltinis kaip visada - www.hughlaurie.net

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (6)

 1. astule71:

  JAUCIU SIMPATIJA SIAM PERSONAZUI!GAL DEL TO, KAD IR MANYJE NEMAZAI CINIZMO?;-)

 2. Thirteen:

  tai va, kad man lygiai tas pats, dėl tos pačios priežasties taip mėgstu daktarą Hausą :)

 3. Dabar vaikai, prisižiūrėję Hauzo, vaidins ciniškus ir mizantropiškus.

 4. Thirteen:

  Aha, o paskui prisižiūrėję “Sopranų”, bus mafijozais, o paskui, kai pasodins, prisižiūrėję “Kalėjimo bėglių”, bėgs iš kalėjimo… :)

 5. je je je:

  Ačiū labai už šitą blogą. Man žiauriai patinka Hugh Laurie. Laukiu kuo daugiau post’ų.

 6. Thirteen:

  na stengiuos kaip galėdama :)

Rašyti komentarą

Privaloteprisijungti, kad galėtumėte parašyti komentarą.