BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Straipsnis iš “Los Angeles Times” (1d.)

Robert Abele, Los Angeles Times,

2005m. balandžio 24d.

Ne per seniausiai FOX televizijos žiūrovai, kiekvieną savaitę stebintys medicininių mįslių dramą “Daktaras Hausas”, pamatė kaip irzlusis, Vikodiną ryjantis gydytojas, kurio genialumą aplenkia tik kvapą gniaužiantis charakterio bjaurumas, buvo gerokai sunervintas. Ne, tai nebuvo paciento traukuliai ar jo skaudama koja, kas išvedė taip jį iš kantrybės. Jam tiesiog padėkojo gydytoja dėl to, kad jis sutiko padaryti naujo, pernelyg brangaus vaisto pristatymą, nes antraip būtų buvus atleista ji ar kas nors iš jo komandos. Siaubų siaube, Hausas turėjo iškęsti kažkieno dėkingumą…

Hugh Laurie, kurio rūgštus infekcinių ligų specialisto daktaro Gregorio Hauso portretas pavertė aktorių į vieną mėgstamiausių niūrių gyvybes gelbstinčių herojų įsikūnijimų, labiausiai žavisi irzliojo gydytojo abejingumu sentimentams. “Daugybė žmonių norėtų išsilaisvinti nuo nerimo, ką apie juos pagalvos visas likęs pasaulis,” - pasakė beveik 1.90 m ūgio aktorius prie kavos puodelio vakarų Holivude per vieną retų atokvėpių nuo 16 valandų darbo dienų. “Aš norėčiau taip sugebėti. Jis būtų visiškai laimingas, jei jo atlikto gero darbo niekas nepastebėtų, o toks pasitenkinimas savimi yra retas tokiame amžiuje, tiesiog herojiška savybė.”

Televizijoje pagrindiniai veikėjai retai būna tokie mizantropiški kaip Hausas, o jau tuo labiau ligoninės/gyvybių gelbėjimo žanre, kur pati svarbiausia chirurginė procedūra yra žiūrovo jausmų sušildymas. Tačiau Hausas imasi ligų-žudikių, kurios kartu su gyvenimiška maišatimi tampa medicininiais galvosūkiais, dėl to jis priverstas stebėti pacientą (tais atvejais, kai vis dėlto atsiduria vienoje erdvėje su juo) taip, kaip policininkas stebi nusikaltėlį. “Meluoja visi” yra Hauso kartojama mantra kaskart, kai tenka aiškintis asmeninius faktus apie pacientus. Jo paties nuomone, tai nepalieka vietos gražioms gydymo manieroms. Viename pirmo sezono epizodų Hausas tiesiog laiko atitraukęs nuo politiko jo kvėpavimo aparatą, kol neišgauna ypatingai svarbios informacijos apie vaikystėje persirgtą ligą, o to fakto ir reikėjo išgelbėti paciento gyvybę.

Hugh Laurie

“Kartais Hausas yra atstumiantis ir tikrai turėtų būti įkištas į kalėjimą už kai kuriuos darbelius,” - sako Laurie, kuris prisipažįsta, kad yra tokių taisyklių laužytojų kaip Purvinasis Haris, gerbėjas. “Tačiau kartais jis gana simpatiškas ir vaikiškai žaismingas. Tol, kol mes keliaujame abiejose linijos pusėse, tai yra taip pat gerai, kaip ir eiti ja neperžengiant.” “Daktaras Hausas” įrodo, kad televizijoje yra niša nesimpatiškiems niurgzliams, kurie nemaldauja dėmesio. Serialas debiutavo su gana nedideliais reitingais, tačiau kai prasidėjo “American Idol” (su dar vienu nepavargstančiu tiesos skelbėju televizijoje - Simon Cowell), “Hausas” pašoko į top 10 ir šiuo metu yra antradienio TV serialas nr. 1 su tokiu žiūrovų skaičiaus išlaikymu, kad tai įrodo, jog čia yra didžiulis hitas, netgi nepaisant populiariojo ledlaužio “American Idol” įtakos. FOX televizija jau šiemet tikisi pristatyti Hugh Laurie Emmy apdovanojimams.

Tačiau pamėginkite paliesti su aktoriumi temas kaip puikūs reitingai, ir į paviršių iškyla gilus, beveik hausiškas įtarumas: “Tai man tėra skaičiai ant popieriaus lapo,” - sako Laurie. “Aš niekad neištrūkstu iš filmavimo aikštelės pakankamai ilgam, kad spėčiau sužinoti, kaip iš tiesų yra - ar bent vienas žiūri šį serialą.” Na gerai, bet ką tada reiškia tas paauglės merginos klyktelėjimas “Daktaras Hausas - super!” per interviu su žurnalistu - argi tai ne vaizdinis ir garsinis gerbėjų meilės įrodymas? “Ji gali būti specialiai tam pasamdyta,” - taria jis, suokalbiškai žvelgdamas savo hipnotizuojančiomis mėlynomis akimis. “Kaip per ‘Trumeno šou’.”

Tačiau keturiasdešimt penkerių aktorius dėl vieno dalyko visai teisingai nerimavo - kuomet jis nusiuntė savo perklausos vaizdajuostę šou prodiuseriams, tai jo dvidešimt metų trunkanti britų komiko karjera vos nepadarė jam meškos paslaugos. Bet kam, nors kiek labiau susipažinusiam su Hugh Laurie praeitimi, jo vardas buvo sinonimas komiškiems kvaileliams kaip Bertie Wooster iš “Jeeves and Wooster” ar žiopliems aristokratams kaip Princas Džordžas istorinėje situacijų satyroje “Blackadder”. Pilotinės serijos režisierius Bryan Singer viso to nežinojo, tačiau serialo kūrėjas David Shore, būdamas kanadietis (ten transliuojama britiška televizija), tai puikiai prisiminė. “Buvo toks įspūdis, tarsi kas nors būtų man pasakęs: ‘O kaip Barry Bonds tiktų šiam vaidmeniui?’,” - prisimena Shore. “Aš tada atsakyčiau: ‘Aha, fantastiškas beisbolo žaidėjas. Kodėl jūs manote, kad jis tam tiktų?’ O tuomet Hugh iš naujo apibrėžė man supratimą, kas iš tiesų gerai tiktų vaidmeniui.”

Protas ir logika yra jo religija

Tai, ką pagavo ir perteikė Hugh Laurie, buvo šaltakraujiškas sąmojingo maištininko romantiškumas, kuris galbūt nėra laimingas, bet dievina mokslą. “Mes gyvename tokiame amžiuje, kur emocijos yra iškeliamos aukščiau negu protas, gal netgi pernelyg dažnai,” - sako Laurie, kuriam patinka, jog serialas yra pagrįstas mokslu šiais kontroversiškais medicinai laikais. “Protas yra jo religija. Serialas garbina logiką.” Tačiau jis suprato, kad Hauso dažnai žeidžiantis aplinkinius bendravimas (praktiškai neturintis atitikmens tarp amerikietiškų TV serialų pagrindinių veikėjų savybių) tol turės teisę būti sąmojingas, kol bus sukoncentruotas ties kokiu nors tikslu, o nebus vien tik požiūris. “Hausas gali būti bjaurus,” - sako Laurie. “Tačiau jo kandumas nėra įgimtas ir savaime suprantamas.”

Aktoriaus tėvas buvo gydytojas Oksforde, gimtajame Laurie mieste, ir, nors jis sako, kad tėvas buvo “geriausias ir švelniausias” iš gydytojų ir Hauso aštriai sarkastišką natūrą laikytų “absoliučiai svetima”, bet Hugh tiki, kad jam serialas būtų patikęs. “Tėvui irgi pasitaikydavo, kad koks nors bjaurus pacientas gerokai išvesdavo iš kantrybės.”

Tad natūralu žiūrėti į puikią Hugh Laurie vaidybą kaip į duoklę vyrui, kuris į medicinos mokyklą įstojo būdamas keturiasdešimties, kai baigėsi Antrasis pasaulinis karas bei jo 16 metų trukusi tarnyba Sudane (kolonijinės srities komisionierius Britų vyriausybei). “Dabar tai jau nelabai suvokiama, bet tuo laiku buvo daugybė atvejų, kuomet žmonės, sumušę Rommelį Afrikoje, po karo grįžo pardavinėti draudimo polisų ar apskritai persikvalifikavo ir susikūrė visiškai naujus gyvenimus.”

Laurie tėvas buvo ir olimpinis irklavimo čempionas, tad juo besižavintis jaunėlis sūnus planavo tapti profesionaliu irkluotoju Kembridže, tačiau liga sugadino tuos planus. Vietoj to jaunuolis, kuris nuolat prajuokindavo aplinkinius, prisijungė prie žymaus koledžo humoro klubo “Footlights” (jo nariais yra buvę Peter Cook, John Cleese). Laurie tapo klubo prezidentu bei su moksladraugiais Emma Thompson ir Stephen Fry sėkmingai gastroliavo su savo sukurtu populiariu reviu.

Stephen Fry, kuris nuo tų laikų tapo geriausiu Hugh draugu, sako, kad Laurie buvo tiesiog gimęs vaidinti. “Jis turi nuostabiai mąslią ir rimtą esybę, o komedijos žanre tai reiškia, jog jis gali klaidžioti scenoje, tarsi tai būtų kažkoks nesusipratimas ir jis tikrai turėtų būti kažkur visai kitur,” - pasakoja Fry.

(bus daugiau)

—————————————————————–
Šaltinis: www.hughlaurie.net archyvas

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Privaloteprisijungti, kad galėtumėte parašyti komentarą.